Termostat Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Programatory Danfoss Icon to nowe urządzenia dopisane do oferty w 2017 roku przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Oferta Danfoss Icon opiera się na dwóch modelach. Podstawowy typ, w którym nastawiamy temperaturę i wskazujemy typ grzania podłogowego zależny od pasywności cieplnej, jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Kolejne urządzenie ma dodatkowo programator 7-mio dniowy oraz łącze na opcjonalny czujnik podłogowy. Daje to opcja automatycznego zmieniania temperatur na noc i gdy jesteśmy nieobecni w/g jednego z wybranych programów tygodniowych. Z uwagi na to mamy możliwość obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowy czujnik podłogowy warto zamontować, gdy:

– temperatura podłogi powinna być stała,

– mamy zasilanie układu podłogowego z kotła o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, aby nie przegrzać podłogi wtedy, kiedy jest wykonana z drewna.

Regulacja PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najskuteczniejsza metoda regulacji obiegiem grzejnym o dużej bezwładności cieplnej. Do takich układów grzewczych zaliczają się:

– wodna podłogówka

– podłogówka elektryczna

– podłogówka wodna w starszych układach o dużej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego termostatu, jaki załącza się i wyłącza tylko dla ustawionej temperatury, regulator PWM robi to inaczej. Dobiera “okna czasowe” załączenia i wyłączenia układu grzejnego w taki sposób, by utrzymać temperaturę najbliżej nastawionej temperatury i dogrzewa: krótkimi impulsami wtedy, kiedy temperatura finalna została uzyskana. Dzięki temu szybciej reaguje na zmiany temperatury, co procentuje większą ekonomiką pracy. Regulatory Danfoss Icon mają możliwość sterować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Z uwagi na atrakcyjną cenę można pokusić się o dopasowanie ich do ogrzewania elektrycznego. wystarczające jest, by zastosować mini przekaźnik z cewką na 230V i stykami o obciążeniu 16 amperów. Koszt takiego przekaźnika to około 16-20 zł. Takie rozwiązanie polecamy zainteresowanym z wiedzą w zakresie elektrotechniki.