Jaka klimatyzacja do domu

Wybór urządzenia klimatyzacyjnego jest zależny od trzech czynników: możliwości zamontowania, wielkości chłodzonej przestrzeni oraz opcji dodatkowych. typowe układy klimatyzacji w wersji split wymagają montażu jednostki na budynku. Trzeba znaleźć właściwe miejsce na moduł zewnętrzny oraz doprowadzić do pomieszczeń instalację z czynnikiem chłodzącym do zasilania urządzeń pokojowych.

Zakładając na zewnątrz jednostkę klimatyzatora trzeba pamiętać że poziom hałasu na granicy działki nie może nie może być większy niż 50dB. Należy przeliczyć dodatkowo wartości z karty katalogowej w zależności warunków zabudowy. Jednostki pokojowe klimatyzatora mogą być zamontowane jako ścienne lub sufitowe.

Jako przykład niech posłużyKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 5/28/5,13kW. Moc klimatyzatora w dużej mierze wynika z wielkości pomieszczenia. Typowo zakłada się wartości na poziomie około 100 W mocy chłodzącej na m2 przestrzeni użytkowej dla wysokości 2,7m. Duży wpływ ma także nasłonecznienie a tym samy okna. W pomieszczeniach użytkowanych prze grupy osób należy także uwzględnić ich ilość oraz moc na poziomie 100-180W od osoby w zależności od wykonywanych czynności.

Z funkcji dodatkowych warto rozważyć opcję grzania. Nowoczesne urządzenia w wersji split potrafią skutecznie dogrzewać pomieszczenie w okresach przejściowych a nawet w okresie zimowym. Koszt takiego ogrzewania jest dużo niższy niż grzejnikami elektrycznymi.